Video kanalFacebook

Amano račić - caridina japonica

Uobičajena imena: jamato račić, jamato numaebi, račić koji se hrani algama, japanski močvarni račić


Red: Decapoda

Porodica: Atyidae

Klasa: Crustacea

Rod: Caridina

Vrsta: japonica

Poreklo: reka Jamato (Japan), južne oblasti Čiba i Šimane; Koreja; Tajvan

Glavni ekosistem: reka

Salinitet: Slatka voda, iako larve moraju da se prenose u slankastu vodu ili čisto slanu vodu

Ph: 5,8- 8,0

Temperatura: 12ºC do 28ºC

Tvrdoća: 5 - 20 ºdgH

Potencijalna veličina: ženke do 5,5 cm, mužjaci do 3,8 cm


Temperament: Pošto imaju dovoljno mogućnosti za skrivanje, amani račići definitivno nisu stidljivi. Oni su mirni i veoma miroljubivi.


Ishrana: Svaštojedi ( alge, sve uobičajene vrste hrane za ribice, zamrznuta hrana, pahulje, pilule, biljke, ribe, razni ostaci itd.)


Briga: Većina ljudi koji su imali ovu vrstu tvrde da su oni najbolji jedači algi i čistači akvarijuma. Poznati su po tome što jedu skoro sve vrste algi, što je i jedan od razloga zašto su toliko popularni.
Po mom iskustvu, primetio sam da izbegavaju ,,spot“ alge i ,,black beard” alge a neki drugi izvori kažu da im samo treba mnogo vremena da ih pojedu.
Pobrinite se da im obezbedite mesta za skrivanje kao što su biljke i ostale dekoracije. Potrudite se da ne smestite amano račiće zajedno sa velikim ili agresivnim ribama, zbog toga će postati stidljivi ili, u najgorem slučaju, postaće hrana za vaše ribice. Uvek je dobro držati ih u malim grupama ( koliko ,,malim” zavisi od velličine vašeg akvarijuma) jer će im to pružiti osećaj zaštite.
Caridina japonica je veoma osetljiva na amonijak, na akvarijume u kojima nije uspostavljen ciklus azota, kao i na teške metale, posebno bakar.


Nivo vode: Amano račić uglavnom boravi na dnu akvarijuma ili na lišću biljaka dok čisti akvarijum ali takođe se može videti kako pliva po vodi.


Aktivnost: caridina japonica kao da nikada ne prestaje da jede, tako da ćete moći da vidite ove vredne male pomagače na sve strane po akvarijumu dokle god se oni osećaju bezbedno. ( pogledajte ,, briga”)


Životni vek: oko 3 godine


Boja: bistra, staklasta sa crvenkasto braon tačkicama od 0,3 mm i linijom na leđima iste boje.
Razlikovanje polova: zenke su veće i punije. One imaju veće stomake i abdominalne džepove. Ako imate sreće možete ih videti u akvarijumima kako nose jaja u tim džepovima.


Aklimatizacija: uobičajena, kao kod ostalih ribica


Razmnožavanje: Amano račić je komplikovan kada je razmnožavanje u pitanju. Ženke legu jaja redovno i i nose ih oko 4-6 nedelja. Možete ih prepoznati kao male bele tačkice na površini vode koje se mrdaju i plivaju sa glavama usmerenim prema supstratu. Da biste uzgajali larve potrebna vam je čista voda bogata kiseonikom sa salinitetom od oko 30 g/l ili 4 oz/gal. Korisno je imati dodatni tank do kog dopire sunčeva svetlost koja nije direktna (larve mogu jesti alge), a u kome je uspostavljen ciklus azota pre nekoliko nedelja i čija voda ima temperaturu 24 stepena celzijusa. Kiseonik će dospeti u tank fotosintezom algi. Možete eksperimentisati sa vazdušnom pumpom ali morate proveriti da li će tako biti previše kretanja koje će pritisnuti larve na staklo. Takođe je korisno hraniti ih svaki dan sa nekoliko kapi tečne hrane za mlađ. Posle 4 nedelje oni će i dalje visiti naglavačke ispod površine vode ali će biti lakše prepoznati ih. Posle 6 nedelja biće na dnu tanka a zatim će nastati ‚‚pravi” račići ( veličine od oko 0,5- 0,8 cm). Tada možete da počnete da im dajete parčiće peleti od algi. Za vreme poslednjih nekoliko nedelja treba nekoliko puta delimično menjati vodu od oko 20% ( pokušajte sa korišćenjem cediljke za artemije da biste sprečili da larve budu usisane u čistač šljunka). 12 nedelja posle izleganja moraćete da delimično menjate vodu 4 puta svakih 5 dana sa slatkom vodom, a posle 16 nedelja mala Caridina japonica može se ubaciti u regularan slatkovodni akvarijum. Aklimatizuju se kao tek kupljene ribice na vodu novog akvarijuma.


Napomena: Potrudite de da ne koristite lekove za ribice koje sadrže bakar jer je on otrovan za amano račiće. Ako temperetura vode pređe preko 28C, kod račića će doći do zgrušavanja proteina i otići će u raj za račiće. Oni su veoma osetljivi za vreme procesa menjanja ljuske jer njihova nova ljuska još nije očvrsnula. Čuo sam da ako se doda osušeni hrast ili list bukve, to im može pomoći za vreme procesa menjanja ljuske.
Pobrinite se da ne pobegnu iz vašeg akvarijuma kroz otvore. Takođe bi bilo bolje da koristite prefiltere da biste ih sprečili da dospeju u glavni filter.